Frigmania propune dezvoltarea de fabrici modulare de procesare, autorizabile, flexibile și scalabile. Iar primăriile pot...
Citește mai multÎn satele României, mii de fermieri cresc animale fără să aibă acces la un abator funcțional. Fără posibilitatea de a-și procesa local producția, aceștia sunt forțați să vândă „în viu”, la prețuri mult sub valoarea potențială. De ani de zile, abatorul mobil este văzut ca soluția ideală – o unitate care vine direct la fermă, reduce costurile, evită transportul animalelor și permite procesarea legală.
Doar că în România, această idee rămâne inaplicabilă legal. Legislația sanitar-veterinară actuală nu permite autorizarea unui abator mobil. Nu din motive tehnice, ci pentru că nu există un cadru normativ care să o reglementeze.
Dar nu totul este pierdut. Soluții concrete există. Frigmania propune dezvoltarea de fabrici modulare de procesare, autorizabile, flexibile și scalabile. Iar primăriile pot contribui activ construind abatoare comunitare fixe care să deservească nevoile locale.
Un abator mobil este un sistem complet de sacrificare a animalelor, instalat într-un container sau pe o platformă transportabilă. Acesta include toate zonele esențiale: recepție, sacrificare, eviscerare, igienizare și refrigerare.
În Franța, Germania, Austria sau chiar în Statele Unite, abatoarele mobile sunt autorizate și funcționează legal, în special pentru ferme izolate sau mici producători care vor să evite transportul animalelor. Acestea respectă cerințele sanitare și oferă o soluție eficientă, dar în România legislația inca nu permite implementarea lor.
Deși legislația Uniunii Europene permite funcționarea abatoarelor mobile în anumite condiții (respectarea normelor de igienă, trasabilitate și control veterinar), în România nu există în prezent o reglementare specifică care să definească cerințele tehnice și sanitare pentru autorizarea acestor unități.
Autorizarea se face pe baza normelor pentru abatoare fixe, care impun:
Sacrificarea animalelor generează volume mari de apă murdară, sânge și materii organice care trebuie:
Un abator mobil nu dispune de infrastructură fixă pentru tratarea apelor uzate, iar colectarea lor într-un sistem temporar este dificilă, costisitoare și greu de autorizat în condiții sanitare stricte. Acest aspect face ca riscurile de contaminare a solului și apelor să fie reale dacă nu există o soluție tehnică foarte bine documentată și aprobată.
In Concluzie, lipsa unei legislații naționale clare privind abatoarele mobile, coroborată cu provocările de mediu (apele uzate), face imposibilă în acest moment autorizarea lor în România, chiar dacă tehnologia există și este aplicabilă în alte țări ale UE.
Conform Anchetei Structurale în Agricultură 2016 (ultima sursă detaliată disponibilă privind forma de proprietate), fermele de familie dețineau majoritatea absolută a efectivelor de animale în România:
Specie | Pondere afaceri de familie | Observație |
Bovine | 90,35% | 1,2 mil. în ferme cu <10 capete |
Ovine | 97,27% | Domină fermele 200–499 capete |
Caprine | 98,54% | Preponderent ferme <100 capete |
Porcine | 54,98% | Segment industrial dominant, dar 2 mil. porci în ferme mici |
Deși distribuția pe forme de proprietate este din 2016, tendința generală se păstrează, mai ales în zona de bovine, ovine și caprine.
Datele recente de la Institutul Național de Statistică (INS), publicate la 1 decembrie 2023, arată următoarea evoluție a efectivelor totale:
Specie | Efectiv 2016 | Efectiv 2023 | Evoluție |
---|---|---|---|
Bovine | 1.831.000 | 1.828.000 | –0,16% |
Ovine | 8.813.000 | 10.000.000 | +13,47% |
Caprine | 1.235.000 | 1.500.000 | +21,47% |
Porcine | 4.094.000 | 3.000.000 | –26,7% |
Datele provin din Ancheta Structurală în Agricultură 2016 – INS
Interpretare: Scăderea la porcine este îngrijorătoare, fiind generată și de crizele sanitare (ex. pesta porcină africană). În schimb, ovinele și caprinele au înregistrat o creștere semnificativă, ceea ce face cu atât mai urgentă dezvoltarea infrastructurii locale de procesare.
Frigmania propune o alternativă legală și scalabilă: Abatorul de capacitate mica, care include:
Avantaje:
Dacă fermierii individuali nu pot susține o investiție în procesare, primăriile pot juca un rol esențial în dezvoltarea locală.
Exemple din Europa arată că:
În lipsa posibilității de autorizare a abatoarelor mobile, soluțiile practice și legale disponibile în prezent trebuie adaptate la nevoile reale ale mediului rural. Două direcții strategice merită explorate:
Investiții individuale sau asociative în fabrici modulare de capacitate mică
Fermierii cu efective medii sau mari pot opta pentru instalarea unor fabrici modulare fixe, dimensionate pentru nevoile proprii sau ale unui grup de producători. Aceste unități pot fi configurate pentru bovine, ovine, caprine, porcine;
Aceleași soluții pot deservi nu doar animale mari, ci și păsări domestice – de la găini și curcani, la palmipede precum rațe și gâște, sau chiar specii speciale ca prepelite, bibilici si chiar struți – adaptându-se astfel cerințelor diversificate ale fermierilor români.”
Fabricile modulare:
Construirea unor abatoare fixe de către primării, ca serviciu public pentru comunitate
Primăriile pot juca un rol activ în susținerea fermierilor locali, investind în infrastructură comunală de procesare – abatoare sau fabrici modulare care:
Acest model este deja funcțional în mai multe state europene și poate fi adaptat cu succes în România, mai ales în zonele cu densitate mare de ferme mici și mijlocii.
Fie prin inițiativă privată, fie prin implicare publică, dezvoltarea unor capacități locale de procesare prin fabrici modulare de capacitate mică reprezintă o soluție realistă, autorizabilă și adaptabilă, care răspunde atât nevoilor economice ale fermierilor, cât și obiectivelor de dezvoltare rurală durabilă.
Abatorul mobil rămâne o idee bună, dar neautorizabil în România. În loc să așteptăm schimbarea legii, putem acționa deja:
Frigmania este gata să furnizeze soluțiile.
Frigmania propune dezvoltarea de fabrici modulare de procesare, autorizabile, flexibile și scalabile. Iar primăriile pot...
Citește mai multMulți proprietari de aparate de aer condiționat cred că freonul trebuie schimbat periodic, ca un...
Citește mai multFabricile modulare autorizabile sunt răspunsul pentru antreprenorii moderni care vor să pornească o afacere conformă...
Citește mai mult